top Ad Widget

Collapse

Announcement

Collapse
No announcement yet.

Save Money on Groceries with the $1 per pound rule.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • spenny
    replied
    Ok, I know this is old, but I just saw this and I have to say, this is just plain stupid. Not to be offensive, but seriously $1 per pound being the only consideration just doesn't make sense. It totally disregards both serving count and nutritional value. You can buy soda at much less than $1 per pound but not blueberries, butter, cheese - it is just kind of nuts. You are much better off looking at the price per meal or price per serving; if you take the time to plan nutritionally rich and healthy meals that use items your local discount store has on sale then you are better off still. The price per pound, while valuable to compare like products is not a wise way to shop for many things.

    Leave a comment:


  • tobee43
    replied
    Originally posted by keepsmiling View Post
    Ok, I still think this is a dumb rule- made up by someone who had an intriguing idea for a book -and would make more sense to talk about cost per SERVING rather than pound.
    But since we are on the topic, I want to alert y'all with a Pathmark nearby (and I understand some Waldbaum's) --they are offering TRIPLE COUPONS UP TO $1 thru tomorrow. This includes even the ones that say Do Not Double.

    Regional differences also include those that are in the Land of No Doubles. That can make a huge difference in your grocery cost. NJ is crazy high in many things but at least we can eat fairly cheaply thanks to lots of competition, local farms and double coupons.

    There are tons of blogs and forums on line for how to combine coupons and deals for cheap shopping trips. Worth a look if you have the time.
    i'm with you on this one. i think so as well. it's most or more important to me to consider the cost per meal as opposed to what the cost of the food was per pound. just thinking about items like a ham for meals, soups..etc. shoot, if done correctly a 2.99 a pound ham can make many a meal!

    Leave a comment:


  • keepsmiling
    replied
    Ok, I still think this is a dumb rule- made up by someone who had an intriguing idea for a book -and would make more sense to talk about cost per SERVING rather than pound.
    But since we are on the topic, I want to alert y'all with a Pathmark nearby (and I understand some Waldbaum's) --they are offering TRIPLE COUPONS UP TO $1 thru tomorrow. This includes even the ones that say Do Not Double.

    Regional differences also include those that are in the Land of No Doubles. That can make a huge difference in your grocery cost. NJ is crazy high in many things but at least we can eat fairly cheaply thanks to lots of competition, local farms and double coupons.

    There are tons of blogs and forums on line for how to combine coupons and deals for cheap shopping trips. Worth a look if you have the time.

    Leave a comment:


  • tobee43
    replied
    Originally posted by IHateToBeEmo View Post
    Interesting exercise to buy food for $1/pound or less!

    While I'm not willing to do that, I have recently begun shopping at ALDI and no longer buying brand name products at better-known grocery stores.

    I used to be a snob about buying brand-name products, but at today's prices I'm now going for most bang for the buck.

    I did see them stocking fresh chicken from boxes labeled TYSON, while the individual packages themselves just had the ALDI label.

    If you've got an ALDI in your neighborhood check it out. I've found the prices to be unbeatable.

    Some things take getting used to, like depositing a quarter to get a grocery cart and getting the quarter back when you return it, bringing your own bags or paying separately for them when you check out, and having to pay by cash or debit card, no credit cards.

    As grocery prices keep rising, more people are going to have to look for alternatives to traditional grocery stores and their name-brand products.
    we just got an ALDI down the road and i must admit i was really scared about buying brands and such large qualities of food we might not care for.

    actually, i think it really depends on where one is located, because to use it seems in general, for this area, abertson's is generally the best for staples, walmart for cleaning products ...bj's for gas and so on and so forth.

    intersting i think as i know while in calif. food is so much higher than here in florida, yet in new jersey it is by far cheaper!!

    Leave a comment:


  • IamOld
    replied
    Originally posted by free2breathe View Post
    Yep, they accept debit cards, and they do carry paper goods and household cleaners, etc. They have a very limited frozen section, dairy, fresh meat, canned goods, baking supplies, etc. They also usually have a couple of really good seasonal deals (think outdoor items, kid's toys, etc) at any given time.


    They have a website that you can check out their weekly ads on etc.
    THANKS!!!!! I was just looking through their ads - I have high hopes for them!!!

    Have a good night and weekend!

    Leave a comment:


  • free2breathe
    replied
    Yep, they accept debit cards, and they do carry paper goods and household cleaners, etc. They have a very limited frozen section, dairy, fresh meat, canned goods, baking supplies, etc. They also usually have a couple of really good seasonal deals (think outdoor items, kid's toys, etc) at any given time.


    They have a website that you can check out their weekly ads on etc.

    Leave a comment:


  • IamOld
    replied
    Thanks!!! Sounds good - I figured I can't get everything, but there are several good supermarkets here, BUT I've been (BK aside) trying to get the grocery bill down to no avail...so if I can even get 50% of what we need there at a lower price, that'd be great!!!

    SO they take debit cards right?

    Also...forgive the minutia - but do they have paper towels, etc?


    Originally posted by free2breathe View Post
    IamOld, ALDI usually does carry a limited selection of fresh fruit and veggies, and their prices are almost always much lower than the big chains. I used to shop their often when we lived where they had stores. I used to get a lot of canned goods there as well, because the prices were so good. You bag your own groceries, so take bags in with you. They do have bags, but you have to purchase them yourself. The store I shopped at didn't take checks, but you can use your debit card and good ol' American cash

    Leave a comment:


  • free2breathe
    replied
    IamOld, ALDI usually does carry a limited selection of fresh fruit and veggies, and their prices are almost always much lower than the big chains. I used to shop their often when we lived where they had stores. I used to get a lot of canned goods there as well, because the prices were so good. You bag your own groceries, so take bags in with you. They do have bags, but you have to purchase them yourself. The store I shopped at didn't take checks, but you can use your debit card and good ol' American cash

    Leave a comment:


  • IamOld
    replied
    Sounds great!!! I'm trying it on Sunday!!!! I see their orange juice is 2 and change...do they have fruit??? ANd how much do say apples run??


    Originally posted by IHateToBeEmo View Post
    Interesting exercise to buy food for $1/pound or less!

    While I'm not willing to do that, I have recently begun shopping at ALDI and no longer buying brand name products at better-known grocery stores.

    I used to be a snob about buying brand-name products, but at today's prices I'm now going for most bang for the buck.

    I did see them stocking fresh chicken from boxes labeled TYSON, while the individual packages themselves just had the ALDI label.

    If you've got an ALDI in your neighborhood check it out. I've found the prices to be unbeatable.

    Some things take getting used to, like depositing a quarter to get a grocery cart and getting the quarter back when you return it, bringing your own bags or paying separately for them when you check out, and having to pay by cash or debit card, no credit cards.

    As grocery prices keep rising, more people are going to have to look for alternatives to traditional grocery stores and their name-brand products.

    Leave a comment:


  • IHateToBeEmo
    replied
    Interesting exercise to buy food for $1/pound or less!

    While I'm not willing to do that, I have recently begun shopping at ALDI and no longer buying brand name products at better-known grocery stores.

    I used to be a snob about buying brand-name products, but at today's prices I'm now going for most bang for the buck.

    I did see them stocking fresh chicken from boxes labeled TYSON, while the individual packages themselves just had the ALDI label.

    If you've got an ALDI in your neighborhood check it out. I've found the prices to be unbeatable.

    Some things take getting used to, like depositing a quarter to get a grocery cart and getting the quarter back when you return it, bringing your own bags or paying separately for them when you check out, and having to pay by cash or debit card, no credit cards.

    As grocery prices keep rising, more people are going to have to look for alternatives to traditional grocery stores and their name-brand products.

    Leave a comment:


  • tobee43
    replied
    Originally posted by chicagoannie View Post
    True. Before I filed I was feeding myself and 4 kids for under $70 a week, out of dire necessity. The kids HATED it - believe me, I bought nothing anyone liked to eat BUT no one starved and the meals were nutritionally sound. I baked a lot, too, which saves so much money over buying things like Chips A Hoy cookies or box mixes of brownies and cakes.
    yes, it's amazing what one can do when they have to!

    Leave a comment:


  • tobee43
    replied
    Originally posted by Logan View Post
    Market Basket allows me to buy more for less.
    the stop and save is about the best we can do here.

    debee, my niece lives in that area, i just never have seen one at all on the east coast, we both have never discussed where she shops....glad she's lucky enough to have the safeways there. i also LOVE the fact about safeway with my parents living in the bay area we have an account and if they don't feel well, i just go on line, from florida and order their groceries. at least that way i KNOW they are getting good food. i really MISS not having one.

    my favorite is abertsons, but we only have 2 and the closest is 45 minutes, but worth the ride in savings every month or so.
    Last edited by tobee43; 04-13-2011, 04:52 AM.

    Leave a comment:


  • chicagoannie
    replied
    Originally posted by tobee43 View Post
    we don't have market baskets here unfortunately. but really the bottom line is the way you shop and what you buy for your $.
    True. Before I filed I was feeding myself and 4 kids for under $70 a week, out of dire necessity. The kids HATED it - believe me, I bought nothing anyone liked to eat BUT no one starved and the meals were nutritionally sound. I baked a lot, too, which saves so much money over buying things like Chips A Hoy cookies or box mixes of brownies and cakes.

    Leave a comment:


  • debee
    replied
    Originally posted by tobee43 View Post
    ... first i have to comment on safeway in washington dc...i haven't ever seen a safeway on the east coast. maybe there is one, but i don't know where it is. could be one there??? i know they are online in the bay area in calif.
    There are 54 Safeways in the Washington, DC area. About 40 in DC proper, and the rest just outside the ring.

    If you want to see their precise location, click this link: http://www.safeway.com/ifl/grocery/Store-Locator and then enter "washington, dc" in the store locator space.

    To see the prices in Washington, DC (which is what I did before I posted), you enter a Washington, DC zipcode in their home-delivery/shop-from-computer space here: http://shop.safeway.com/superstore/d...&page=corphome
    Last edited by debee; 04-12-2011, 05:27 PM.

    Leave a comment:


  • Logan
    replied
    Originally posted by tobee43 View Post
    we don't have market baskets here unfortunately. but really the bottom line is the way you shop and what you buy for your $.

    Market Basket allows me to buy more for less.

    Leave a comment:

bottom Ad Widget

Collapse
Working...
X